Magyar Kultúra Napján

Csorba István Kadosa kamara tárlata
Címe: Gusba kötött álmok
A képre kattintva megtekintheted a kiállitás képeit.
Egy hivatalnok feljegyzései
A hivatal, ahol dolgozom: a névadásáról vált híressé. Mi adjuk a nevét azoknak az újonnan felfedezett bolygóknak, csillag-rendszereknek, amelyeket a világűr minden sarkába kiküldve megfigyelő-szondáktól kapunk. Régebben számok, betűk jelezték ezeket, de egy 2355-ben kelt Világ- Uniós törvény értelmében emberekről kell elneveznünk minden egyes bolygót, holdat, képződményt. Akik a törvényt hozták ragaszkodtak ahhoz, hogy akiről elnevezünk bármit, egy kis életrajzot mellékeljünk hozzá. Azok, akik századunkban élnek azokról már mindent elneveztünk, a nevek elfogytak. A feladatom az, mivel az emberek nevei 2200-ig bezárólag már felhasználásra kerültek, hogy a még előbbi korokból kell híres embereket kerítenem, mert a törvény az törvény.
Így bukkantam a valamikori Internet ma már poros lexikonnak minősülő adattárában egy hármas névre: Csorba István Kadosa. Ez jó lesz, gondoltam, biztos valami orosz név, azok annyian voltak, hogy így tudták csak megkülönböztetni egymást. A születési éve meg volt, a haláláé nem. Nem baj majd beírok valamit, úgysem nézik azt. /Ugye mi minden múlik egy hivatalnokon!/ Akkori tartományi elnevezéssel Magyarország nevű országban élt. Élete nagyobbik részét ma már a Kárpát-medencében 15 milliósra duzzadt Kisvárda városában élte le. Akkor még csak 18 ezres település volt. A helyi levél és adattárban kutakodva sok érdekességre találtam. Munkásságáról annyit tudtam meg, hogy festő- lovag-szervező volt. Ezt nem értettem.
1. Lovagokat szervezett festeni?
2. Festőket lovagolt és közben szervezett?
3. Lovagokat festett, vagy lovagi tornát szervezett?
Annyit megtudtam még róla, hogy feszegette a Határait. Volt olyan, hogy egy nap három országban is volt, de kiderült, hogy ez egy. Ezt ma már nem értjük. Egyik festménye még ma is látható a Kisvárdai Könyvtár emlékfalán, ott ahol a Metróra kell felszállni, ha a Piacra megyünk megnézni, épül-e már a Pláza.
Olyanokat tudtam meg, hogy egy EKKM nevű gruppot szervezett, ami nem lovagokból állt ugyan, de ha már nem lesz más név, ezeket is be fogom írni a következő Galaxis felfedezésekor.
Úgy gondolom, hogy születésének 500-ik évfordulóján méltóképpen emlékezik meg korunk a nagy elődre, azzal, hogy egy újonnan felfedezett bolyongó bolygót nevezünk el róla.
Kelt: 2443. november 26.
Lábis bátyó 2008. november 25. |